سرویس‌های خبری
شناسه خبر : 25409
تاریخ انتشار : 1400/03/08 14:06
نمایشگاه نقاشی‌های حمید هادی‌نژاد در آرت سنتر افتتاح شد

روایت‌هایی متفاوت از چهره‌ی انساننمایشگاه نقاشی‌های حمید هادی‌نژاد با عنوان «انگاره‌ها» روز گذشته در مجموعه نگارخانه‌های آرت سنتر افتتاح شد.

به گزارش تجسمی‌آنلاین و به نقل از روابط عمومی گالی آرت‌سنتر،‌ نمایشگاه آثار نقاشی حمید هادی‌نژاد با عنوان «انگاره‌ها» روز گذشته جمعه 7 خرداد 1400 در مجموعه نگارخانه‌های آرت‌سنتر افتتاح شد.

این نمایشگاه شامل 20 تابلو نقاشی و طراحی است که به روایتِ نقاش از پرتره‌ی انسان اختصاص دارد. این نمایشگاه روز گذشته و در حالی کارش را آغاز کرد که در 15 ماه گذشته و به دلیل شیوع ویروس کرونا، شاهد تعطیلی رویدادهای حوزه هنرهای تجسمی بودیم. با این حال نمایشگاه «انگاره‌ها» در مراسم افتتاحیه که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شد، میزبان تعداد زیادی از علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی بود.

هادی‌نژاد
 

روی سه نسل از هنرمندان تاکید داریم

وحید ملک بنیانگذار و مدیر مجموعه نگارخانه‌های آرت‌سنتر درباره برپایی نمایشگاه «انگاره‌ها» گفت: یکی از هنرمندانی که تیم کارشناسیِ آرت‌سنتر شناسایی کرده آقای حمید هادی‌نژاد است که در دو سال گذشته همکاری ما شکل گرفته است. آثار هادی‌نژاد در دو سال گذشته رکورد فروش قابل توجهی برجای گذاشت.

وی ادامه داد: سال گذشته هم حضور ایشان را در حراج تهران داشتیم که با رشد چشمگیر 6 برابری مواجه شدیم. استقبال مجموعه داران باسابقه از آثار هادی‌نژاد نشان داد که پیش بینی ما درباره موفقیت این هنرمند، دور از ذهن نبوده است.

هادی‌نژاد
 

ملک تاکید کرد: ما برای نمایشگاه «انگاره‌ها» و به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی دعوت‌های محدودی داشتیم، اما با این حال استقبال و فروش آثار حیرت انگیز بود. ما روی سه نسل از هنرمندان هنرهای تجسمی به طور همزمان کار می‌کنیم. در عین حال توجهی ویژه به پیشکسوتان داریم، اما تاکیدمان روی نسل‌های بعدی و معرفیِ هنرمندانِ با استعداد است که آینده‌ی درخشانی در انتظارشان است.

 

هادی‌نژاد
روایت‌هایی متفاوت از چهره‌ی انسان

حمید هادی‌نژاد نقاش تابلوهای «انگاره‌ها» در توضیح فعالیت‌های خود در عرصه نقاشی می‌گوید: نقاشی را از سال 1364 با ورود به هنرستان هنرهای تجسمی آغاز کردم. از همان زمان اولویت برایم همیشه نقاشی بود. در سال چهارم هنرستان هم یک نمایشگاه انفرادی برگزار کردم.

او ادامه می‌دهد:‌ در دانشگاه هم رشته نقاشی خواندم. بعد از دانشگاه به آلمان رفتم و حدود 17 سال ساکن این کشور بودم. در آنجا هم در دانشگاه هنرهای زیبای برلین در رشته نقاشی تحصیل کردم. در سال 2000 گالری به نام نیرندورف، 11 اثر از من را خریداری کرد. نیرندورف گالری است که فقط مختصِ نقاشانِ سبک اکسپرسیونیست آلمان است. اکنون حدود 4 سال است که به ایران برگشته‌ام.
این نقاش درباره آثار حاضر در نمایشگاه «انگاره‌ها» می‌گوید: این نمایشگاه ترکیبی از دو سبک فتوریسم و کوبیستم با شیوه اکسپرسیونیسم و لایه‌روبی از صورت آدم‌ها است. شناخت آدمی بسیار دشوار است؛ چرا که همیشه در حال تغییر و حرکت است. در انسان هم به لحاظ بنیانی و هم به لحاظ ماهوی حرکت‌های بسیاری شکل می‌گیرد.

هادی‌نژاد
 

او ادامه می‌دهد: ما نمی‌توانیم انسان امروز را برای فردا قضاوت کنیم. این ویژگی تصویری در انسان باعث شد که من ترکیب‌های زیر و رو را به کار بگیرم. این آثار براساس تاثیراتی که من از چهره‌ی انسان‌های مختلف می‌گیرم، خلق شده‌اند؛ چهره‌ی کیمیاگر با چهره‌ی بقال چه فرقی می‌کند؟ چهره‌ی خلبان با چهره‌ی راننده چه فرقی می‌کند؟ چهره‌ی قاتل با مقتول چه فرقی می‌کند؟

هادی‌نژاد می‌گوید: اصلا این مرزها کجا صورت می‌گیرد. چه زمانی می‌گوییم که این انسان از امروز بد شد یا خوب شد؛ وقتی چیزی به نام قطعیت وجود ندارد. پس با نگاه من به چهره‌ی انسان؛ قضاوت هم از بین می‌رود، چون هیچ چیزی قطعی نیست.

هادی‌نژاد
 

او تاکید می‌کند: لایه‌های متفاوت انسان را در هر برهه‌ای در هر اثر می‌بینید. فقط در میان انسان‌ها است که چیزهایی به نام فرهیخته و روشنفکر داریم. در حالی که در میان حیوانات چنین تعریف‌هایی نداریم. از دید من چهره‌ی آدمی که کاملا متعصب است با آدمی که متعصب نیست متفاوت است؛ ولی در کل هیچ کدام از این‌ها هم قطعی نیستند.

هادی‌نژاد درباره شیوه‌ی اجرای آثارش می‌گوید: اجرای این آثار شهودی و بداهه است. هر اثر در حین کار زاده می‌شود؛ چون این‌ها در ذهن من نهادینه است و حضور کامل دارند. خوب می‌دانم که نگاهم به انسان چگونه است. رنگ‌ها،‌ چیدمان، رنگ و نقش در حین کار زاده می‌شود. حدود 20 تابلو در نمایشگاه هست که این تابلوها طی چهار ماه کشیده شده‌اند.

 

هادی‌نژاد
 

کامبیز درم‌بخش، محسن سلیمانی عضو هیات مدیره و نایب رئیس انجمن طراحان گرافیک ایران، محمدجواد حق‌شناس عضو شورای شهر، محمد فرنود عکاس، حسین شاه‌طاهری نقاش و‌ محمدهادی فدوی نقاش از چهره‌هایی بودند که روز گذشته در مراسم افتتاحیه نمایشگاه «انگاره‌ها» حضور داشتند.

نمایشگاه «انگاره‌ها» روز گذشته هفتم خرداد 1400 کار خود را آغاز کرد و تا 25 خرداد در مجموعه نگارخانه‌های آرت‌سنتر برپا خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز از ساعت 11 و 30 دقیقه تا ساعت 20 و 30 دقیقه از آثار این نمایشگاه بازدید کنند.

نظرات
شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


کلیه حقوق این سایت برای تجسمی آنلاین محفوظ است
با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 85173
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎TajasomiOnline.ir‎, All rights reserved.
Powered by www.dorweb.ir