سرویس‌های خبری
شناسه خبر : 31615
تاریخ انتشار : 1400/10/28 11:18

پیکاسوی یونانی در ۸۶ سالگی از دنیا رفتآلکاس فاسیانوس، نقاش نامدار که هنردوستان و کارشناسان او را با دو لقب پیکاسوی یونانی و ماتیس امروزی می‌شناختند روز یکشنبه در سن ۸۶ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش تجسمی آنلاین فاسیانوس در آثار خود بیشتر اساطیر و سنت‌های سرزمین مادری‌اش یونان را به تصویر می‌کشید و از این رو کارشناسان تابلوها و دیگر کارهای هنری او را با آثار پابلو پیکاسو و آنری ماتیس مقایسه می‌کردند. در گنجینه کارهای این استاد یونانی علاوه بر نقاشی آثار سرامیک، چاپ سنگی و پرده‌های نگارین هم به چشم می‌خورد و در نمایشگاه‌های گوشه و کنار دنیا به نمایش درآمده بود.

فاسیانوس با اینکه هر دو هنرمند بزرگ و نامدار اسپانیایی و فرانسوی (پیکاسو و ماتیس) را تحسین می‌کرد اما همواره گفته بود در خلق آثارش از دیگر هنرمندان هم وام گرفته است. او ماه‌ها در خانه شخصی خود در حومه آتن، پایتخت یونان زمینگیر شده بود و سرانجام روز یکشنبه در خواب از دنیا رفت. خبر مرگ فاسیانوس را دخترش ویکتوریا به خبرگزاری فرانسه داد و اعلام کرد این هنرمند نامدار به دلیل نامناسب شدن حال عمومی‌اش از سال ۲۰۱۹ دیگر قلم در دست نگرفته بود.

کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر و لینا مندونی، وزیر فرهنگ یونان در پیام‌های جداگانه درگذشت پیکاسوی یونانی را تسلیت گفتند و گنجینه بازمانده از این هنرمند نامدار را ستودند. فاسیانوس همواره بین یونان و فرانسه در رفت و آمد بود و هنر لیتوگرافی یا چاپ سنگی را در مدرسه ملی هنرهای زیبا در پاریس آموخت. آوازه کارهای این هنرمند با موضوع انسان، طبیعت و محیط زیست چنان در اروپا و جهان پیچید که در دهه ۱۹۶۰ رو به جعل آثارش آوردند.

موزه‌ای که در آتن به آلکاس فاسیانوس اختصاص یافته سال ۲۰۲۲ گشایش می‌یابد و آثاری را به نمایش می‌گذارد که این روزها در خانه این هنرمند سرشناس و محبوب یونانی نگهداری می‌شوند. یکی از دوستان معمار فاسیانوس با همکاری خود این هنرمند کار طراحی و اجرای موزه را بر عهده داشته است. مجموعه‌ای از کارهای او پیش‌تر در چهار گوشه جهان به نمایش عمومی درآمده است؛ از پاریس تا توکیو و از مونیخ تا سائوپائولو.

کلید واژگان
نظرات
شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما

گالری نیان

گالری اینفو

هنرمندان
کلیه حقوق این سایت برای تجسمی آنلاین محفوظ است
با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 85173
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎TajasomiOnline.ir‎, All rights reserved.
Powered by www.dorweb.ir