سرویس‌های خبری
شناسه خبر : 31894
تاریخ انتشار : 1401/05/31 11:08

مهین افشان‌پور پیشکسوت نگارگری درگذشتمهین افشا‌ن‌پور هنرمند پیشکسوت نگارگری صبح امروز 31 مردادماه پس از سال‌ها مبارزه با بیماری درگذشت.

به گزارش تجسمی آنلاین به نقل از روابط‌عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، مهین افشان‌پور از هنرمندان طراز اول و پیشکسوت نگارگری که یونسکو به او لقب گنجینه زنده بشری داده بود، صبح امروز ۳۱ مردادماه در سن ۸۱ سالگی پس از چندسال مبارزه با بیماری و زندگی نباتی در منزل خود درگذشت.

سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز در پیامی درگذشت این هنرمند پیشکسوت را تسلیت گفت.

مهین افشان‌پور متولد شهریور ۱۳۲۰ در تهران است. او از دوران نوجوانی و جوانی به نقاشی و صورت‌گری علاقه داشت و در سال ۱۳۴۸ به هنرستان کمال‌الملک وارد شد و نزد استادانی مانند حسین شیخ طبیعت، مشیری سیاه قلم، یوسفی(تذهیب) و الطافی(گل و مرغ) به تحصیل هنر پرداخت، اما علاقه زیادش به نگارگری (مینیاتور) او را به مکتب زنده‌یاد استاد جلالی سوسن‌آبادی کشاند و نزدیک به ۳۰ سال در این زمینه به خلق بیش از ۱۰۰ اثر منحصربه‌فرد پرداخت.

افشانپور نشان درجه یک هنری داشت و از طرف یونسکو گنجینه زنده بشری لقب گرفته بود.

او سبک‌های مختلفی را ازجمله بغداد، مغول، تیموری یا هرات و سرانجام مکتب اصفهان را در نگارگری تجربه کرده است. از جمله مهم‌ترین آثار او می‌توان به «سواری از غیب»، «شیخ صنعان و دختر ترسا»، «سمند تیزپای»، «مجلس بنداندازی عروسان» و «آهوان خمار چشم» اشاره کرد.

همچنین مجموعه آثار او با نام «بانوی خیال» در زمان بیماری این نگارگر فقید توسط موسسه هنرمندان پیشکسوت به چاپ رسید.

نظرات
شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


کلیه حقوق این سایت برای تجسمی آنلاین محفوظ است
با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 85173
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎TajasomiOnline.ir‎, All rights reserved.
Powered by www.dorweb.ir