شناسه خبر : 24371 1399/12/15 12:19:25

پیدا شدن دومین تابلو از مجموعه «تقلای آمریکایی» جاکوب لارنس

دومین تابلو از مجموعه «تقلای آمریکایی» جاکوب لارنس، نقاش مشهور و رنگین‌پوست آمریکایی، در مورد سختی‌های پیش‌روی مهاجران این کشور همزمان با برگزاری نمایشگاه سراسری از این مجموعه، پیدا شد.

به گزارش تجسمی آنلاین، از پایگاه اطلاع رسانی روزنامه انگلیسی گاردین، جاکوب لارنس/ jacob lawrence  (۱۹۱۷ تا ۲۰۰۰) نقاش مشهور آمریکایی و یکی از نقاشان تاثیرگذار قرن این مجموعه را به نام تقلا یا تقلا: از تاریخ مردم آمریکا در اصل شامل ۶۰ تابلوی ۱۲ در ۶۰ اینچی (۳۰ در ۴۰ سانتی‌متری) با تکنیک تمپرا (چسب رنگ) اوایل دهه ۶۰ و همزمان با جنبش حقوق بشر مدرن در آمریکا خلق کرد؛ غیر از موضوعات مرتبط با مهاجران و تلاش برای استقرار حقوق بشر، استعمار امپراتوری های اروپایی و جنگ جهانی اول نیز در این آثار منعکس شده بود و به گفته خودش با هدف بیان تقلای مردم آمریکا برای خلق یک ملت و بعد تاسیس دموکراسی با زبان هنر کشیده شده بود.  

دومین تابلوی گم‌شده از این مجموعه به نام تابلوی ۲۸ با زیرنویس «مهاجران پذیرفته شده از همه کشورها: ۱۸۲۰ تا ۱۸۴۰، ۱۱۵ هزار و ۷۷۳ نفر» از سال ۱۹۶۰ دیده نشده بود و تنها کپی سیاه و سفیدی از آن برای کارشناسان و اساتید دانشگاه در دست بود.

نمایشگاه سراسری جاکوب لارنس؛ تقلای امریکایی توسط موزه پی‌بوی شهر اسکس آمریکا اولین نمایشگاهی است که ۳۰ اثر از این مجموعه را کنار هم گرد آورده است. آثاری که لحظات مهم در تاریخ انقلاب آمریکا و دهه‌های اول جمهوری این کشور را بین ۱۷۷۰ تا ۱۸۱۷ منعکس کرده‌اند. این نمایشگاه از سوی صندوق خیریه ملی هنرهای آمریکا حمایت شده و در شهرهای مختلف این کشور؛ از جمله نیویورک، واشنگتن، بیرمنگام، سیاتل و نیویورک به ترتیب برپا خواهد بود. 

لیدیا گوردن، یکی از نمایشگاه‌گردان‌های نمایشگاه لارنس در موزه پی بوی در بیانیه‌ای اعلام کرد: بسیار مفتخریم که این خبر مهم را اعلام کنیم؛ به خصوص در زمانی که مردم امریکا فعالانه تر در حال تلاش برای استقرار دموکراسی هستند.

تابلوی دیگر از این مجموعه؛ یعنی تابلوی ۱۶ نیز در خانه دیگری در ماه اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹) پیدا شده بود. مالک این تابلو که نخواسته نامش فاش شود آن را به ارث برده بود و مانند موضوع آن مهاجری در آمریکاست. از این مجموعه تابلوهای ۱۴، ۲۰ و ۲۹ هنوز مفقود هستند و برگزار کنندگان نمایشگاه لارنس از همه مجموعه‌داران و علاقه‌مندان به آثار وی خواسته‌اند برای یافتن و تکمیل تکه‌هعای پازل این مجموعه به آنها کمک کنند.

تابلوی ۲۸ روی پنل چوبی که با تکنیک چسب در رنگ های روشن زرد و قرمز طراحی شده است، دو زن را پوشیده در شال‌های بلند نشان می‌دهد که یکی از آنها فرزندی در آغوش دارد و یک مرد که کلاهی با لبه پهن بر سر گذاشته و یک گلدان تک‌گل با گل رز در دست دارد. دست‌های شخصیت‌ها از حد معمول بلندتر است که به گفته مفسران و کارشناسان آثار لارنس نشان می‌دهد در مدت سفر وسایلی را حمل می کرده‌اند. خلق این اثر از آماری الهام گرفته شده بود که در دائره المعارف تاریخ آمریکا ریچارد موریس چاپ شده بود و بعد از کشف، بازسازی شده است. 

کلیه حقوق این سایت برای تجسمی آنلاین محفوظ است
با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 85173
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎TajasomiOnline.ir, All rights reserved. | Powered by www.dorweb.ir