سرویس‌های خبری
شناسه خبر : 22445
تاریخ انتشار : 1398/12/26 09:22

نگاهی به رویدادهای هنرهای تجسمی سال 98سال 98 با رویدادهای داخلی و خارجی فراوانی در حوزه هنرهای تجسمی همراه بود.

به گزارش تجسمی آنلاین،  سال 98 برای جامعه تجسمی ایران همراه با اتفاقات و رویدادهای فراوان بود. رویدادهای گوناگون که توسط انجمن‌های هنری، گالری‌ها، نهادهای خصوصی یا دولتی شکل گرفتند، هرکدام طیفی از هنرمندان را به خود جذب کردند و گاه در صدر اخبار هنری قرار گرفتند. درعین‌حال صحنه بین‌المللی هنر نیز از حضور ایرانیان خالی نبود و چهره‌های نامدار هنر ایران بار دیگر در حراج‌های مطرح جهان خودنمایی کردند.

 

 30 درصد از فروش حراج بیست و پنجم کریستیز خاورمیانه برای هنر ایران

سال 98 برای هنر تجسمی ایران شروع خوبی داشت. روز 3 فروردین‌ماه هنرمندان ایرانی در بیست و پنجمین دوره از حراج کریستیز خاورمیانه درخشیدند و موفق شدند با مجموع فروش یک میلیون و 155 هزار دلار، حدود 31 درصد از کل فروش این دوره از حراج را از آن خود کنند. در این دوره 19 اثر از 13 هنرمند ایرانی شامل حسین زنده‌رودی، علی شیرازی، محمد احصایی، پرویز تناولی، منوچهر یکتایی، بهمن محصص، مارکو گریگوریان، رضا درخشانی، فرهاد مشیری‌، ساسان بهنام‌بختیار، رکنی حائری‌زاده، شیرین علی‌آبادی و رضا آرامش چکش خورد.

مجموع فروش کل این دوره از حراج سه میلیون و 719 هزار و 500 دلار بود و عنوان گران‌ترین اثر به تابلویی از رامیز یونان هنرمند مصری با فروش 387 هزار دلار تعلق گرفت. در رتبه دوم اثری از "مروان" هنرمند فقید سوری با رقم  225 هزار دلار قرار گرفت و یکی از سه اثر حسین زنده‌رودی در این حراج نیز با رقم 212 هزار و 500 دلار فروش رفت و در جایگاه سوم قرار گرفت. پرویز تناولی در این دوره با یک مجسمه از مجموعه "شاعر و قفس" حضور داشت که این اثر با فروش 200 هزار دلاری توانست عنوان چهارمین اثر گران‌قیمت این دوره از حراج را از آن خود کند.

دو اثر از حسین زنده‌رودی با رقم 175 هزار دلار و 62 هزار و 500 دلار فروخته شد. دو اثر فرهاد مشیری 100 هزار دلار و31 هزار و 250 دلار به فروش رسید. اثری از علی شیرازی 11 هزار و 250 دلار فروخته شد. دو اثر بدون عنوان از منوچهر یکتایی نیز با رقم 37 هزار و 500 دلار فروش رفت. از بهمن محصص اثری با قیمت 87 هزار و 500 دلار فروش رفت. اثر مارکو گریگوریان نیز31 هزار و 250 دلار فروخته شد.

جشنواره ژکال

چهارمین جشنواره نقاشی دانشجویی ژکال از 23 فروردین 98 در پردیس ملت آغاز به کار کرد. در این نمایشگاه از میان 1570 اثر شرکت‌کننده 111 اثر به نمایش درآمد. چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژکال در کنار نمایشگاه پردیس ملت، نشست‌ها، کارگاه‌های آموزشی و ورک‌شاپ‌های متعددی را برای دانشجویان علاقمند پیش‌بینی کرده بود.

هفته گرافیک و تجلیل از زنان طراح

برنامه‌های ویژه روز جهانی گرافیک جمعه ششم اردیبهشت‌ماه در خانه هنرمندان آغاز به کار کرد و در مراسم افتتاحیه از بانوان طراح ایرانی مهنوش مشیری، طاهره محبی‌تابان و مینو واثقی به پاس سال‌ها فعالیت در حوزه تصویرسازی، آموزش خلاق و طراحی قدردانی شد. در ادامه مراسم نیز نمایشگاه ایران و ترکیه افتتاح شد که شامل طراحی گرافیک زنان ایرانی و ترکی متولد 1350 تا 1369 بود که 80 پوستر از زنان طراح ترکیه و 80 پوستر از زنان طراح ایرانی به نمایش گذاشته شده بود. در بخش دیگر، نمایشگاه از گذشته با زنان طراح افتتاح شد که شامل طراحی‌های زنان متولد دهه‌های 20 و 30 و 40 خورشیدی شمسی بود. این قسمت مستندسازی بخشی از گذشته تاریخ طراحی گرافیک ایران بود که شامل پوستر، جلد کتاب، لوگو و بسته‌بندی بود.

دیدار نقاشان و شهروندان در پل طبیعت

سالانه انجمن نقاشان ایران در قالب رویداد "شهروند؛ نقاش" روز 6 اردیبهشت از ساعت 10 صبح در پل طبیعت پذیرای عموم علاقمندان و هنرمندان نقاش بود. این رویداد در نخستین تجربه خود با رویکرد "پرتره‌نگاری از شهروندان" برگزار ‌شد و نردیک به 60 هنرمند مدعو و بیش از 200 هنرمند نقاش در پل طبیعت به پرتره‌نگاری از شهروندان مشغول شدند. در رویداد "شهروند؛ نقاش" دو نسل از هنرمندان شناخته شده در حوزه پرتره‌نگاری در کنار هنرمندان جوان حضور داشتند. این رویداد که  به همت انجمن هنرمندان نقاش ایران و با حمایت مرکز هنرهای تجسمی شکل گرفت، فرصتی را فراهم کرد تا هنرمندان نقاش با خروج از آتلیه‌های خود، در محیطی عمومی قرار گرفته و در مقابل دیدگان کنجکاو مردمی که بسیاری از آنها شناختی از هنر نداشتند به نقاشی بپردازند.

یک پنجم فروش حراج قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز برای هنر ایران

حراج آثار قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز ۱۰ اردیبهشت‌ماه در حالی در لندن برگزار شد که در این حراج 86 اثر چکش خورد و با فروش کلی 3.485.000 پوندی به کار خود پایان داد. در این حراج 12 اثر از 11 هنرمند ایرانی به فروش کلی 675.000 پوندی دست یافت.

در این حراج اثر محمود صبری با فروش 891.000 پوند رکورددار شد و اثر اوغیت کلند با فروش 187.500 پوند در جایگاه دوم قرار گرفت. اما جایگاه سوم به دو هنرمند ایرانی بهمن محصص و منوچهر یکتایی اختصاص پیدا کرد که آثار این دو هنرمند هرکدام 150.000 پوند فروش رفتند. اثر بهمن محصص 150.000 پوند؛ دو اثر از منوچهر یکتایی 150.000 و 22.500 پوند؛ اثر فرهاد مشیری 81.250 پوند؛ اثر حسین زنده‌رودی 75.000 پوند، اثر منصور قندریز 75.000 پوند؛ اثر لیلی متین دفتری 37.500 پوند؛ دو اثر از بهجت صدر 35.000 و 12.500 پوند؛ اثر فیروز زاهدی 13.750 پوند، اثر اردشیر محصص 11.850 پوند و اثر ناصر عصار 10.000 پوند چکش خوردند.

رکورد سهراب سپهری در بونامز لندن

حراج هنر مدرن و معاصر خاورمیانه بونامز 11 اردیبهشت‌ماه 1398 برگزار شد و از فروش کلی 1.320.000 پوند، سهم آثار هنرمندان ایران 533.931 پوند بود. در این دوره از حراج هنر مدرن و معاصر 13 اثر از هنرمندان ایران فروش رفت و توانست بیش از 40 درصد فروش کل حراج را به هنر ایران اختصاص دهد. اثر سهراب سپهری از مجموعه تنه درختان این هنرمند توانست با فروش 187.562 پوندی در رتبه نخست این حراج قرار گیرد. پس از سهراب سپهری هنرمند نامدار لبنانی شفیق عبود در جایگاه دوم، بهجت صدر در جایگاه سوم، ایمان بعلبکی در جایگاه چهارم، پرویز تناولی در جایگاه پنجم و محمد احصایی در جایگاه ششم ذی‌قیمت‌ترین آثار این دوره از حراج قرار گرفتند.

"بودن و سرودن" ایران در بی‌ینال هنر ونیز

غرفه ایران در پنجاه و هشتمین بی‌ینال ونیز روز جمعه 20 اردیبهشت‌ماه افتتاح شد. غرفه ایران با عنوان "بودن و سرودن" در این دوره بی‌ینال ونیز  نزدیک میدان سن مارکو قرار داشت و رضا لواسانی با اثر "زندگی"، سمیرا علیخانزاده با اثر "شبح صلب خاطره" و علی میرعظیمی با اثر "شاهد آواز" از ایران در پنجاه و هشتمین بی‌ینال هنر ونیز حضور داشتند.

چند روزی پس از افتتاح دوسالانه ونیز، سایت آرت‌نیوز پیپر در خبری به معرفی پاویون‌های 6 کشور حاضر در پنجاه و هشتمین بی‌ینال ونیز پرداخت و بازدید از آنها را واجب دانست. لیتوانی، زیمبابوه، مغولستان، ایران، پرتغال و استونی کشورهایی بودند که از نظر 5 نویسنده این سایت، قابل توجه‌ترین پاویون‌های دوسالانه ونیز را دارا بودند.

"اسپوآرته دیجیتال" مجله ایتالیایی تخصصی در حوزه هنرهای معاصر نیز ویژه‌نامه‌ای را در تاریخ 4 ژوئن 2019 برای پنجاه و هشتمین دوسالانه هنری ونیز منتشر کرد و در این ویژه‌نامه، غرفه ایران در قسمت "مشارکت ملی" در فهرست برترین‌های شرکت‌کننده در این رویداد هنری قرار گرفت.

اما به جز پاویون رسمی ایران، آثار دیگری از هنرمندان ایرانی نیز در بی‌ینال ونیز به نمایش درآمد. پاویون پاراسول در بی‌ینال ونیز آثار 9 هنرمند را به نمایش گذاشت که فصل مشترک آنها ارتباط با شعر فارسی کلاسیک است. در این مجموعه آثاری از مرتضی احمدوند، نازگل انصاری‌نیا، سیا آرمجانی، میترا فراهانی، سهند حسامیان، وای.زی.کامی (کامران یوسف‌زاده)، فریده لاشایی، کوشنا نبوی و نوید نور به تماشا گذاشته شد. علاوه بر اینها مسعود اخوان‌جم، مجسمه‌ساز نوگرای ایران نیز با دو مجسمه معاصر در پاویون GAA در این رویداد بین‌المللی حضور داشت.

سیل کمک‌های هنرمندان

چند روزی از آغاز سال نو نگذشته بود که چند شهر ایران دچار سیل و ویرانی‌های حاصل از آن شدند. هنرمندان تجسمی نیز در راستای کمک‌رسانی به هموطنان خود با اهدای آثار هنری و فروش آنها تلاش کردند به سهم خود یاری‌گر سیل‌زدگان ایران باشند. در روزهای پس از تعطیلات نوروز، چند نمایشگاه از آثار هنرمندان شکل گرفت که مبلغ فروش آثار هنری آنها صرف خرید مایحتاج سیل‌زدگان شد.

در هفته نخست اردیبهشت‌ماه گالری مژده نمایشگاه "تنها نیستیم" را با آثار 110 هنرمند برگزار کرد. در پایان این نمایشگاه 72 اثر به مبلغ بیش از 91 میلیون تومان به فروش رسید که همه این مبلغ صرف خرید مایحتاج مردم سیل‌زده شد. نمایشگاه حراج آثار هنری با عنوان "نقش مهربانی" روز 2 اردیبهشت در خانه کاریکاتور افتتاح شد و تعداد زیادی از آثار کاریکاتوریست‌های مطرح ایرانی در کنار هنرمندان جوان به حراج گذاشته شد. نمایشگاه "کیمیای مهر" به همت کانون هنر ایران و مشارکت بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران از 20 اردیبهشت برگزار ‎شد. در این نمایشگاه بیش از 200 اثر نقاشی و خوشنویسی هنرمندان به نفع معلولان سیل‌زده در معرض دید علاقمندان قرار گرفت. نمایشگاه "بخاطر سیلی که..." نیز با آثاری از هنرمندان عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت و با هدف کمک به حادثه دیدگان سیل در گالری هنری خط سفید، برگزار شد. نمایشگاه "خانه خوبان" نیز مجموعه‌ای از آثار هنری هنرمندان تجسمی بود که در پردیس سینما گالری ملت برگزار شد و فروش ۸۰۰ میلیون تومانی آن برای تجهیز مدارس مناطق سیل‌زده صرف شد.

جشنواره مجسمه‌های برفی و یخی در آغاز تابستان

روزهای 30 و 31 خردادماه دومین جشنواره مجسمه‌های برفی و یخی در ایستگاه هفت توچال برگزار شد. در این جشنواره 21 نفر در بخش دانشجویی، 50 نفر در بخش فراخوان و 9 نفر استاد مدعو حضور داشتند. این رویداد که از سوی مجموعه تفریحی ورزشی تله‌کابین توچال با همکاری اداره کل هنرهای تجسمی برگزار شد، پذیرای تعداد زیاد هنرمندان و انبوه جمعیتی بود که برای تماشای مجسمه‌ها به میان برف‌ها آمده بودند. آنچه بیش از همه در این رویداد اهمیت دارد فراهم کردن امکانی برای نزدیک شدن مردم به فضای هنری است.

"تیرآرت" در پردیس چارسو

دومین نسخه تیرآرت با مشارکت 20 گالری از تهران و شهرستان‌ها ۴ تا ۷ تیر در پردیس چارسو برگزار شد. در این رویداد آثار بیش از 100 هنرمند در شاخه‌های نقاشی، عکاسی، مجسمه و دیجیتال‌آرت به نمایش درآمد. گالری‌های مختلف در غرفه‌های خود آثاری را نمایش دادند که اغلب در طول یکی، دو سال اخیر توسط هنرمندان آنها خلق شده‌اند. تنوع آثار هنری که با مدیوم‌ها و دیدگاه‌های مختلف به وجود آمده‌اند، شرایطی را فراهم کرد که همه مخاطبان با سلیقه‌های گوناگون از دیدن این مجموعه راضی شوند. همچنین نشست‌های تخصصی تیر آرت 1398 با حمایت بنیاد لاجوردی برگزار شد.

ثبت رکورد ۴۲ میلیاردی برای حراج تهران

یازدهمین دوره از "حراج تهران" که به معرفی هنر کلاسیک و مدرن ایران اختصاص داشت 14 تیرماه با 79 اثر از 60 هنرمند برگزار شد و به فروش ۴۲ میلیارد و ۲۰۴ میلیون تومان دست یافت. در این حراج ۱۲ اثر بالای یک میلیارد تومان فروخته شدند.

مجسمه "سر شاعر" متعلق به پرویز تناولی مجسمه‌ساز پیشروی ایرانی به مبلغ ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد تا گرانترین اثر یازدهمین حراج تهران شود. در رتبه دوم اثر بدون عنوان منیر فرمانفرماییان قرار گرفت که ۳ میلیارد تومان فروخته شد. سومین اثر گران‌قیمت این دوره حراج نیز به سهراب سپهری اختصاص داشت؛ این اثر که در سال ۲۰۱۷ در کریستیز لندن عرضه شده بود ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

اثر "آسمان آبی" منیر فرمانفرماییان ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان فروش رفت. اثر دیگری از سهراب سپهری با قیمت ۲ میلیارد تومان چکش خورد. تابلوی حسین زنده‌رودی با نام "سین لام" به قیمت ۲ میلیارد تومان فروخته شد. تابلوی مینیاتور محمود فرشچیان که در آن به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی (ع) تصویر شده بود، ۲ میلیارد تومان چکش خورد. مجسمه آهنی ژازه تباتبایی، تابلوی "انهدام کیهانی" آیدین آغداشلو و مجسمه "هیچ" پرویز تناولی هر سه به مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شدند و اثر بدون عنوان بهجت صدر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد و اثر بدون عنوان مسعود عربشاهی نیز  که ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود، یک میلیارد تومان چکش خورد.

گردهمایی هنرمندان جوان در ایلام

بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران 30 مرداد در دانشگاه شهر ایلام بر سر مزار شهدای گمنام افتتاح شد و تا 3 شهریور ادامه یافت. دراین دوره ۱۲۷ هنرمند و هنرجوی جوان از میان ۱۳۱۱ داوطلب، در ایلام حضور پیدا کردند تا در رشته‌های نه‌گانه جشنواره یعنی؛ تصویرسازی، نقاشی و طراحی، کاریکاتور، عکاسی، خوشنویسی، گرافیک، مجسمه‌سازی و نگارگری در کارگاه استادان شرکت کرده و در 3 روز اثر خود را خلق کردند.

شادی و غم در نقاشی‌های منتخب نسل نو

مهرماه 98 یازدهمین نمایشگاه سالانه "منتخب نسل نو" در گالری شیرین برگزار شد و آثار متنوعی از ۴۵ هنرمند که به بخش نهایی این رویداد راه یافتند، روی دیوار رفت. "منتخب نسل نو" از قدیمی‌ترین رویدادهای هنری در حوزه تجسمی است که توسط بخش خصوصی و برای حمایت و معرفی نسل جوان هنرمندان نقاش ایران آغاز به کار کرد و تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است. این مسابقه که توسط گالری هما شکل گرفته و به نقاشان ۲۰ تا ۳۵ سال اختصاص دارد، با پشت سر گذاشتن یک دهه تجربه، در حالی به یازدهمین دوره خود رسیده که تعدادی از شرکت‌کنندگان سال‌های گذشته آن به چهره‌های شناخته‌شده‌ای در هنر معاصر ایران تبدیل شده‌اند.

نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران

نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران از 11 آبان‌ماه در منطقه گردشگری عباس آباد آغاز به کار کرد. در بخش حرفه‌ای این رویداد هدایت صحرایی، حسین ملایی‌فومنی، محمدمهدی آشوری، رضا قره‌باغی و مهدی سیفی از ایران به ارائه اثر پرداختند. 10 هنرمند خارجی از کشورهای آرژانتین، بلاروس، اسلوونی، بلغارستان، چین، هند، کاستاریکا، پرو، تایوان و فرانسه نیز در این رویداد شرکت کردند. همچنین  در بخش دانشجویی این رویداد 10 هنرمند جوان به ساخت مجسمه پرداختند.

درخشش هنر ایران در حراج‌های بین‌المللی فصل پاییز

حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز 30 مهر برگزار شد و 17 اثر ایرانی به فروش کلی ۱,۰۷۷,۲۵۰ پوند دست یافتند. در این حراج اثر محمود سعید هنرمند مصری با فروش 519 هزار پوند رکوردار شد؛ اما جایگاه‌های بعدی گران‌ترین آثار این دوره حراج ساتبیز به هنرمندان ایرانی رسید. اثر علی بنی‌صدر با فروش 350 هزار پوند، اثر سهراب سپهری 212,500 پوند و اثر بهمن محصص 150 هزار پوند در جایگاه دوم تا چهارم، گران قیمت‌ترین آثار این حراج قرار گرفتند. در این حراج دو اثر از منیر فرمانفرماییان عرضه شد که با قیمت‌های 102,500 و 12,500 پوند فروخته شدند. اثر دیگر بانوی هنر ایران، بهجت صدر نیز با قیمت 96,250 پوند چکش خورد. تابلوی از مسعود عربشاهی هم با قیمت 40,000 پوند فروخته شد.

۴۵ درصد از فروش حراج هنر مدرن و معاصر خاورمیانه کریستیز نیز که اول آبان برگزار شد، نصیب هنر ایران شد. این رویداد که در خانه حراج کریستیز در لندن برگزار شد با فروش کلی 3,108,250 به کار خود خاتمه داد که سهم هنر ایران از این رویداد 1,444,000 پوند بود. رکوردداری آثار این دوره حراج کریستیز به اثر منیر فرمانفرمائیان با رقم 299,250 پوند تعلق گرفت. جایگاه چهارم و پنجم نیز به هنرمندان ایرانی اختصاص داشت. تابلو "8N619VT" فرهاد مشیری با فروش 131,250 پوند و اثر بدون عنوان نصرالله افجه‌ای با فروش 118,750 پوندی در میان گران‌قیمت‌ترین آثار این دوره از حراج کریستیز حضور داشتند.

شاهنامه 9 میلیاردی در چهارمین حراج باران

چهارمین حراج تخصصی خط و خوشنویسی، هنرهای ایرانی و اسلامی باران، با ارائه نود و چهار اثر هنری و اشیا کاربردی ۲۴ آبان در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد و به رکورد فروش ۲۶ میلیاردی دست یافت. در این دوره 94 اثر کهن که قدمت برخی‌شان به بیش از یک قرن می‌رسید و همچنین آثاری از سده دوم هجری قمری تا دوره‌های تیموریه، صفویه، افشاریه، زندیه تا قاجار ارائه شد. گران‌ترین اثر فروخته شده در این حراج پنج برگ از شاهنامه به خط نستعلیق متعلق به دوره تیموری بود که ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان چکش خورد. در رتبه بعدی نقاشی مینیاتور و خط، چهره نواب اکبری بیگم، زوجه پادشاه هندوستان اثر هنرمند هندی مربوط به دوره زندیه قرار گرفت که ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان چکش خورد. پس‌ از آن تابلوی ترجمه متن منشور حقوق بشر کوروش، خوشنویسی و فیروزه‌کوبی روی عقیق اثر حسین نیک‌طلب که میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان فروخته شد. چهارمین اثر گران‌قیمت این حراج، انگشتر آیه‌الکرسی اثر حسین یساول با قلم‌زنی خط محمدجواد رضوی روی حلقه فدیوم بود که ۹۰۰ میلیون تومان فروخته شد. خط نقاشی گلزار اثر حسن زرین‌قلم با ترکیب رنگ‌های طبیعی روی کاغذ دست‌ساز به تاریخ ۱۳۲۱ هجری قمری نیز ۶۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

هفته تصویرگری ۹٨ در خانه هنرمندان ایران

هفته تصویرگری آبان ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در این دوره آثار اعضای انجمن تصویرگران ایران با موضوع "یادداشت‌های روزانه یک تصویرگر" به نمایش گذاشته شد و نمایشگاهی از آثار تصویرگری علی‌اکبر صادقی، کریم نصر و مریم محمودی مقدم منتخبین نشان آبان سال گذشته نیز برپا شد. نمایشگاهی از آثار یکی از هنرمندان قدیمی و پیشکسوت تصویرگری، محمد بهرامی، از دیگر بخش‌های هفته تصویرگری بود.

هشتمین دوره 10 روز با عکاسان 

رویداد 10 روز با عکاسان ایران 8 آذر در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. این رویداد با رویکرد ایده محور برگزار ‌شد و 40 پروژه به نمایش درآمد. هشتمین دوره 10 روز با عکاسان ایران به دبیری اسماعیل عباسی هشتم تا 18 آذرماه ادامه داشت و مهدی مقیم‌نژاد، بهنام صدیقی، رامیار منوچهرزاده و زانیار بلوری شورای هنری این دوره 10 روز با عکاسان بودند.

ششمین دوسالانه سرو نقره‌ای

دوسالانه گرافیک سرو نقره‌ای ۲۲ آذرماه با نمایش آثار حدود ۳۰۰ هنرمند طراح گرافیک در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. بخش مدعو "سرو نقره‌ای" نیز اختصاص به آثار هنرمندان پیشکسوت و فعال گرافیک داشت و آثار 44 هنرمند در بخش‌های مختلف دوسالانه ششم به نمایش گذاشته ‌شد.

سومین جایزه ویستا برگزار شد

بیستم دی‌ماه، ۹ طرح برگزیده ۱۰ هنرمند که به مرحله نهایی سومین جایزه هنر معاصر ویستا راه یافتند در گالری ویستا به نمایش درآمد. در این نمایشگاه که "خط سوم" نام داشت ایده‌های اولدوز نبی‌زاده، ایمان جسمی، ایسا رشید، حمیدرضا آزاد، ساناهین بابا جانیانس، سمیرا رحبانی، شانا عبدالهیان و احسان علیزاده، کلثوم صالحی و هوفر حقیقی ارائه شد. جمعه ۲۷ دی‌ماه در خانه هنرمندان آیین اختتامیه سومین جایزه ویستا برگزار شد و کلثوم صالحی و حمیدرضا آزاد به‌طور مشترک به عنوان برنده ۳۰ میلیون تومانی ایده هنری برتر سال معرفی شدند.

جایزه ورسوس به دوره چهارم رسید

نمایشگاه چهارمین دوره جایزه "ورسوس" ویژه نقاشان زیر 30 سال 4 بهمن در خانه هنرمندان آغاز به کار کرد. محمدمهدی فولادشکن، نازنین قرنجیک و مهسا رحیمی‌نیا به عنوان نفرات اول تا سوم چهارمین دوره ورسوس توسط معصومه مظفری، شهلا حسینی و امیرحسین اعتماد انتخاب شدند.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

جشنواره هنرهای تجسمی فجر 29 بهمن 98 در موسسه صبا آغاز به کار کرد. در این جشنواره حدود ۹۰۰ اثر تجسمی در بخش‌های نقاشی، گرافیک، عکس، مجسمه، سرامیک، خوشنویسی، نگارگری، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور و هنرهای جدید در دو بخش هنرمندان مدعو و مسابقه طوبای زرین به نمایش درآمد.

یادمان سردار شهید قاسم سلیمانی و یادمان جان‌باختگان پرواز 752 هواپیمای اوکراین، بخش‌هایی بودند که هنرمندانی از شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی با آثار خود در آنها شرکت کردند. همچنین بخش دیگری از جشنواره با عنوان "چارخونه" که به حضور استان‌ها در جشنواره اختصاص داشت، پذیرای آثاری از هنرمندان مشهد، زاهدان، زنجان، یاسوج، شهرکرد، بیرجند و گرگان بود. بخش "چارسوی هنر" نیز ویژه گالری‌ها برگزار شد و 38 گالری از تهران و شهرستان‌ها آثاری از هنرمندان خود را به نمایش گذاشتند.

قرار بود که اختتامیه این جشنواره و معرفی برگزیدگان آن روز 5 اسفند برگزار شود، اما شیوع بیماری کرونا و ممنوعیت برگزاری اجتماعات باعث شد که جشنواره هنرهای تجسمی فجر ناتمام بماند و برگزاری اختتامیه جشنواره  به زمانی دیگر موکول شود.

اما بیماری کرونا نه تنها بر جشنواره هنرهای تجسمی فجر که بر همه فعالیت‌های هنری اثرگذار بود. از جمله رویدادهای تجسمی که به شدت تحت‌تأثیر کرونا قرار گرفت، هفدهمین نمایشگاه تصویرسال بود که 2 اسفند در خانه هنرمندان آغاز به کار کرد اما پس از دو روز تعطیل شد. شیوع این بیماری در نخستین روزهای اسفند باعث شد گالری‌ها ابتدا فعالیت‌های خود را تا چند روز لغو کنند و پس از آن با ادامه پیدا کردن شرایط اضطراری، یکی‌یکی بسته شوند. نمایشگاه‌هایی که آغاز به کار کرده بودند، نیمه‌کاره ماندند و افتتاحیه‌هایی که قرار بود برگزار شوند به زمانی نامعلوم موکول شدند.  به این ترتیب جامعه تجسمی سال 98 را در سکوت و سردرگمی به پایان برد.

 سال 98 برای جامعه تجسمی ایران همراه با اتفاقات و رویدادهای فراوان بود. رویدادهای گوناگون که توسط انجمن‌های هنری، گالری‌ها، نهادهای خصوصی یا دولتی شکل گرفتند، هرکدام طیفی از هنرمندان را به خود جذب کردند و گاه در صدر اخبار هنری قرار گرفتند. درعین‌حال صحنه بین‌المللی هنر نیز از حضور ایرانیان خالی نبود و چهره‌های نامدار هنر ایران بار دیگر در حراج‌های مطرح جهان خودنمایی کردند.

 

 30 درصد از فروش حراج بیست و پنجم کریستیز خاورمیانه برای هنر ایران

سال 98 برای هنر تجسمی ایران شروع خوبی داشت. روز 3 فروردین‌ماه هنرمندان ایرانی در بیست و پنجمین دوره از حراج کریستیز خاورمیانه درخشیدند و موفق شدند با مجموع فروش یک میلیون و 155 هزار دلار، حدود 31 درصد از کل فروش این دوره از حراج را از آن خود کنند. در این دوره 19 اثر از 13 هنرمند ایرانی شامل حسین زنده‌رودی، علی شیرازی، محمد احصایی، پرویز تناولی، منوچهر یکتایی، بهمن محصص، مارکو گریگوریان، رضا درخشانی، فرهاد مشیری‌، ساسان بهنام‌بختیار، رکنی حائری‌زاده، شیرین علی‌آبادی و رضا آرامش چکش خورد.

مجموع فروش کل این دوره از حراج سه میلیون و 719 هزار و 500 دلار بود و عنوان گران‌ترین اثر به تابلویی از رامیز یونان هنرمند مصری با فروش 387 هزار دلار تعلق گرفت. در رتبه دوم اثری از "مروان" هنرمند فقید سوری با رقم  225 هزار دلار قرار گرفت و یکی از سه اثر حسین زنده‌رودی در این حراج نیز با رقم 212 هزار و 500 دلار فروش رفت و در جایگاه سوم قرار گرفت. پرویز تناولی در این دوره با یک مجسمه از مجموعه "شاعر و قفس" حضور داشت که این اثر با فروش 200 هزار دلاری توانست عنوان چهارمین اثر گران‌قیمت این دوره از حراج را از آن خود کند.

دو اثر از حسین زنده‌رودی با رقم 175 هزار دلار و 62 هزار و 500 دلار فروخته شد. دو اثر فرهاد مشیری 100 هزار دلار و31 هزار و 250 دلار به فروش رسید. اثری از علی شیرازی 11 هزار و 250 دلار فروخته شد. دو اثر بدون عنوان از منوچهر یکتایی نیز با رقم 37 هزار و 500 دلار فروش رفت. از بهمن محصص اثری با قیمت 87 هزار و 500 دلار فروش رفت. اثر مارکو گریگوریان نیز31 هزار و 250 دلار فروخته شد.

جشنواره ژکال

چهارمین جشنواره نقاشی دانشجویی ژکال از 23 فروردین 98 در پردیس ملت آغاز به کار کرد. در این نمایشگاه از میان 1570 اثر شرکت‌کننده 111 اثر به نمایش درآمد. چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژکال در کنار نمایشگاه پردیس ملت، نشست‌ها، کارگاه‌های آموزشی و ورک‌شاپ‌های متعددی را برای دانشجویان علاقمند پیش‌بینی کرده بود.

هفته گرافیک و تجلیل از زنان طراح

برنامه‌های ویژه روز جهانی گرافیک جمعه ششم اردیبهشت‌ماه در خانه هنرمندان آغاز به کار کرد و در مراسم افتتاحیه از بانوان طراح ایرانی مهنوش مشیری، طاهره محبی‌تابان و مینو واثقی به پاس سال‌ها فعالیت در حوزه تصویرسازی، آموزش خلاق و طراحی قدردانی شد. در ادامه مراسم نیز نمایشگاه ایران و ترکیه افتتاح شد که شامل طراحی گرافیک زنان ایرانی و ترکی متولد 1350 تا 1369 بود که 80 پوستر از زنان طراح ترکیه و 80 پوستر از زنان طراح ایرانی به نمایش گذاشته شده بود. در بخش دیگر، نمایشگاه از گذشته با زنان طراح افتتاح شد که شامل طراحی‌های زنان متولد دهه‌های 20 و 30 و 40 خورشیدی شمسی بود. این قسمت مستندسازی بخشی از گذشته تاریخ طراحی گرافیک ایران بود که شامل پوستر، جلد کتاب، لوگو و بسته‌بندی بود.

دیدار نقاشان و شهروندان در پل طبیعت

سالانه انجمن نقاشان ایران در قالب رویداد "شهروند؛ نقاش" روز 6 اردیبهشت از ساعت 10 صبح در پل طبیعت پذیرای عموم علاقمندان و هنرمندان نقاش بود. این رویداد در نخستین تجربه خود با رویکرد "پرتره‌نگاری از شهروندان" برگزار ‌شد و نردیک به 60 هنرمند مدعو و بیش از 200 هنرمند نقاش در پل طبیعت به پرتره‌نگاری از شهروندان مشغول شدند. در رویداد "شهروند؛ نقاش" دو نسل از هنرمندان شناخته شده در حوزه پرتره‌نگاری در کنار هنرمندان جوان حضور داشتند. این رویداد که  به همت انجمن هنرمندان نقاش ایران و با حمایت مرکز هنرهای تجسمی شکل گرفت، فرصتی را فراهم کرد تا هنرمندان نقاش با خروج از آتلیه‌های خود، در محیطی عمومی قرار گرفته و در مقابل دیدگان کنجکاو مردمی که بسیاری از آنها شناختی از هنر نداشتند به نقاشی بپردازند.

یک پنجم فروش حراج قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز برای هنر ایران

حراج آثار قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز ۱۰ اردیبهشت‌ماه در حالی در لندن برگزار شد که در این حراج 86 اثر چکش خورد و با فروش کلی 3.485.000 پوندی به کار خود پایان داد. در این حراج 12 اثر از 11 هنرمند ایرانی به فروش کلی 675.000 پوندی دست یافت.

در این حراج اثر محمود صبری با فروش 891.000 پوند رکورددار شد و اثر اوغیت کلند با فروش 187.500 پوند در جایگاه دوم قرار گرفت. اما جایگاه سوم به دو هنرمند ایرانی بهمن محصص و منوچهر یکتایی اختصاص پیدا کرد که آثار این دو هنرمند هرکدام 150.000 پوند فروش رفتند. اثر بهمن محصص 150.000 پوند؛ دو اثر از منوچهر یکتایی 150.000 و 22.500 پوند؛ اثر فرهاد مشیری 81.250 پوند؛ اثر حسین زنده‌رودی 75.000 پوند، اثر منصور قندریز 75.000 پوند؛ اثر لیلی متین دفتری 37.500 پوند؛ دو اثر از بهجت صدر 35.000 و 12.500 پوند؛ اثر فیروز زاهدی 13.750 پوند، اثر اردشیر محصص 11.850 پوند و اثر ناصر عصار 10.000 پوند چکش خوردند.

رکورد سهراب سپهری در بونامز لندن

حراج هنر مدرن و معاصر خاورمیانه بونامز 11 اردیبهشت‌ماه 1398 برگزار شد و از فروش کلی 1.320.000 پوند، سهم آثار هنرمندان ایران 533.931 پوند بود. در این دوره از حراج هنر مدرن و معاصر 13 اثر از هنرمندان ایران فروش رفت و توانست بیش از 40 درصد فروش کل حراج را به هنر ایران اختصاص دهد. اثر سهراب سپهری از مجموعه تنه درختان این هنرمند توانست با فروش 187.562 پوندی در رتبه نخست این حراج قرار گیرد. پس از سهراب سپهری هنرمند نامدار لبنانی شفیق عبود در جایگاه دوم، بهجت صدر در جایگاه سوم، ایمان بعلبکی در جایگاه چهارم، پرویز تناولی در جایگاه پنجم و محمد احصایی در جایگاه ششم ذی‌قیمت‌ترین آثار این دوره از حراج قرار گرفتند.

"بودن و سرودن" ایران در بی‌ینال هنر ونیز

غرفه ایران در پنجاه و هشتمین بی‌ینال ونیز روز جمعه 20 اردیبهشت‌ماه افتتاح شد. غرفه ایران با عنوان "بودن و سرودن" در این دوره بی‌ینال ونیز  نزدیک میدان سن مارکو قرار داشت و رضا لواسانی با اثر "زندگی"، سمیرا علیخانزاده با اثر "شبح صلب خاطره" و علی میرعظیمی با اثر "شاهد آواز" از ایران در پنجاه و هشتمین بی‌ینال هنر ونیز حضور داشتند.

چند روزی پس از افتتاح دوسالانه ونیز، سایت آرت‌نیوز پیپر در خبری به معرفی پاویون‌های 6 کشور حاضر در پنجاه و هشتمین بی‌ینال ونیز پرداخت و بازدید از آنها را واجب دانست. لیتوانی، زیمبابوه، مغولستان، ایران، پرتغال و استونی کشورهایی بودند که از نظر 5 نویسنده این سایت، قابل توجه‌ترین پاویون‌های دوسالانه ونیز را دارا بودند.

"اسپوآرته دیجیتال" مجله ایتالیایی تخصصی در حوزه هنرهای معاصر نیز ویژه‌نامه‌ای را در تاریخ 4 ژوئن 2019 برای پنجاه و هشتمین دوسالانه هنری ونیز منتشر کرد و در این ویژه‌نامه، غرفه ایران در قسمت "مشارکت ملی" در فهرست برترین‌های شرکت‌کننده در این رویداد هنری قرار گرفت.

اما به جز پاویون رسمی ایران، آثار دیگری از هنرمندان ایرانی نیز در بی‌ینال ونیز به نمایش درآمد. پاویون پاراسول در بی‌ینال ونیز آثار 9 هنرمند را به نمایش گذاشت که فصل مشترک آنها ارتباط با شعر فارسی کلاسیک است. در این مجموعه آثاری از مرتضی احمدوند، نازگل انصاری‌نیا، سیا آرمجانی، میترا فراهانی، سهند حسامیان، وای.زی.کامی (کامران یوسف‌زاده)، فریده لاشایی، کوشنا نبوی و نوید نور به تماشا گذاشته شد. علاوه بر اینها مسعود اخوان‌جم، مجسمه‌ساز نوگرای ایران نیز با دو مجسمه معاصر در پاویون GAA در این رویداد بین‌المللی حضور داشت.

سیل کمک‌های هنرمندان

چند روزی از آغاز سال نو نگذشته بود که چند شهر ایران دچار سیل و ویرانی‌های حاصل از آن شدند. هنرمندان تجسمی نیز در راستای کمک‌رسانی به هموطنان خود با اهدای آثار هنری و فروش آنها تلاش کردند به سهم خود یاری‌گر سیل‌زدگان ایران باشند. در روزهای پس از تعطیلات نوروز، چند نمایشگاه از آثار هنرمندان شکل گرفت که مبلغ فروش آثار هنری آنها صرف خرید مایحتاج سیل‌زدگان شد.

در هفته نخست اردیبهشت‌ماه گالری مژده نمایشگاه "تنها نیستیم" را با آثار 110 هنرمند برگزار کرد. در پایان این نمایشگاه 72 اثر به مبلغ بیش از 91 میلیون تومان به فروش رسید که همه این مبلغ صرف خرید مایحتاج مردم سیل‌زده شد. نمایشگاه حراج آثار هنری با عنوان "نقش مهربانی" روز 2 اردیبهشت در خانه کاریکاتور افتتاح شد و تعداد زیادی از آثار کاریکاتوریست‌های مطرح ایرانی در کنار هنرمندان جوان به حراج گذاشته شد. نمایشگاه "کیمیای مهر" به همت کانون هنر ایران و مشارکت بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران از 20 اردیبهشت برگزار ‎شد. در این نمایشگاه بیش از 200 اثر نقاشی و خوشنویسی هنرمندان به نفع معلولان سیل‌زده در معرض دید علاقمندان قرار گرفت. نمایشگاه "بخاطر سیلی که..." نیز با آثاری از هنرمندان عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت و با هدف کمک به حادثه دیدگان سیل در گالری هنری خط سفید، برگزار شد. نمایشگاه "خانه خوبان" نیز مجموعه‌ای از آثار هنری هنرمندان تجسمی بود که در پردیس سینما گالری ملت برگزار شد و فروش ۸۰۰ میلیون تومانی آن برای تجهیز مدارس مناطق سیل‌زده صرف شد.

جشنواره مجسمه‌های برفی و یخی در آغاز تابستان

روزهای 30 و 31 خردادماه دومین جشنواره مجسمه‌های برفی و یخی در ایستگاه هفت توچال برگزار شد. در این جشنواره 21 نفر در بخش دانشجویی، 50 نفر در بخش فراخوان و 9 نفر استاد مدعو حضور داشتند. این رویداد که از سوی مجموعه تفریحی ورزشی تله‌کابین توچال با همکاری اداره کل هنرهای تجسمی برگزار شد، پذیرای تعداد زیاد هنرمندان و انبوه جمعیتی بود که برای تماشای مجسمه‌ها به میان برف‌ها آمده بودند. آنچه بیش از همه در این رویداد اهمیت دارد فراهم کردن امکانی برای نزدیک شدن مردم به فضای هنری است.

"تیرآرت" در پردیس چارسو

دومین نسخه تیرآرت با مشارکت 20 گالری از تهران و شهرستان‌ها ۴ تا ۷ تیر در پردیس چارسو برگزار شد. در این رویداد آثار بیش از 100 هنرمند در شاخه‌های نقاشی، عکاسی، مجسمه و دیجیتال‌آرت به نمایش درآمد. گالری‌های مختلف در غرفه‌های خود آثاری را نمایش دادند که اغلب در طول یکی، دو سال اخیر توسط هنرمندان آنها خلق شده‌اند. تنوع آثار هنری که با مدیوم‌ها و دیدگاه‌های مختلف به وجود آمده‌اند، شرایطی را فراهم کرد که همه مخاطبان با سلیقه‌های گوناگون از دیدن این مجموعه راضی شوند. همچنین نشست‌های تخصصی تیر آرت 1398 با حمایت بنیاد لاجوردی برگزار شد.

ثبت رکورد ۴۲ میلیاردی برای حراج تهران

یازدهمین دوره از "حراج تهران" که به معرفی هنر کلاسیک و مدرن ایران اختصاص داشت 14 تیرماه با 79 اثر از 60 هنرمند برگزار شد و به فروش ۴۲ میلیارد و ۲۰۴ میلیون تومان دست یافت. در این حراج ۱۲ اثر بالای یک میلیارد تومان فروخته شدند.

مجسمه "سر شاعر" متعلق به پرویز تناولی مجسمه‌ساز پیشروی ایرانی به مبلغ ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد تا گرانترین اثر یازدهمین حراج تهران شود. در رتبه دوم اثر بدون عنوان منیر فرمانفرماییان قرار گرفت که ۳ میلیارد تومان فروخته شد. سومین اثر گران‌قیمت این دوره حراج نیز به سهراب سپهری اختصاص داشت؛ این اثر که در سال ۲۰۱۷ در کریستیز لندن عرضه شده بود ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

اثر "آسمان آبی" منیر فرمانفرماییان ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان فروش رفت. اثر دیگری از سهراب سپهری با قیمت ۲ میلیارد تومان چکش خورد. تابلوی حسین زنده‌رودی با نام "سین لام" به قیمت ۲ میلیارد تومان فروخته شد. تابلوی مینیاتور محمود فرشچیان که در آن به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی (ع) تصویر شده بود، ۲ میلیارد تومان چکش خورد. مجسمه آهنی ژازه تباتبایی، تابلوی "انهدام کیهانی" آیدین آغداشلو و مجسمه "هیچ" پرویز تناولی هر سه به مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شدند و اثر بدون عنوان بهجت صدر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد و اثر بدون عنوان مسعود عربشاهی نیز  که ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود، یک میلیارد تومان چکش خورد.

گردهمایی هنرمندان جوان در ایلام

بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران 30 مرداد در دانشگاه شهر ایلام بر سر مزار شهدای گمنام افتتاح شد و تا 3 شهریور ادامه یافت. دراین دوره ۱۲۷ هنرمند و هنرجوی جوان از میان ۱۳۱۱ داوطلب، در ایلام حضور پیدا کردند تا در رشته‌های نه‌گانه جشنواره یعنی؛ تصویرسازی، نقاشی و طراحی، کاریکاتور، عکاسی، خوشنویسی، گرافیک، مجسمه‌سازی و نگارگری در کارگاه استادان شرکت کرده و در 3 روز اثر خود را خلق کردند.

شادی و غم در نقاشی‌های منتخب نسل نو

مهرماه 98 یازدهمین نمایشگاه سالانه "منتخب نسل نو" در گالری شیرین برگزار شد و آثار متنوعی از ۴۵ هنرمند که به بخش نهایی این رویداد راه یافتند، روی دیوار رفت. "منتخب نسل نو" از قدیمی‌ترین رویدادهای هنری در حوزه تجسمی است که توسط بخش خصوصی و برای حمایت و معرفی نسل جوان هنرمندان نقاش ایران آغاز به کار کرد و تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است. این مسابقه که توسط گالری هما شکل گرفته و به نقاشان ۲۰ تا ۳۵ سال اختصاص دارد، با پشت سر گذاشتن یک دهه تجربه، در حالی به یازدهمین دوره خود رسیده که تعدادی از شرکت‌کنندگان سال‌های گذشته آن به چهره‌های شناخته‌شده‌ای در هنر معاصر ایران تبدیل شده‌اند.

نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران

نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران از 11 آبان‌ماه در منطقه گردشگری عباس آباد آغاز به کار کرد. در بخش حرفه‌ای این رویداد هدایت صحرایی، حسین ملایی‌فومنی، محمدمهدی آشوری، رضا قره‌باغی و مهدی سیفی از ایران به ارائه اثر پرداختند. 10 هنرمند خارجی از کشورهای آرژانتین، بلاروس، اسلوونی، بلغارستان، چین، هند، کاستاریکا، پرو، تایوان و فرانسه نیز در این رویداد شرکت کردند. همچنین  در بخش دانشجویی این رویداد 10 هنرمند جوان به ساخت مجسمه پرداختند.

درخشش هنر ایران در حراج‌های بین‌المللی فصل پاییز

حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز 30 مهر برگزار شد و 17 اثر ایرانی به فروش کلی ۱,۰۷۷,۲۵۰ پوند دست یافتند. در این حراج اثر محمود سعید هنرمند مصری با فروش 519 هزار پوند رکوردار شد؛ اما جایگاه‌های بعدی گران‌ترین آثار این دوره حراج ساتبیز به هنرمندان ایرانی رسید. اثر علی بنی‌صدر با فروش 350 هزار پوند، اثر سهراب سپهری 212,500 پوند و اثر بهمن محصص 150 هزار پوند در جایگاه دوم تا چهارم، گران قیمت‌ترین آثار این حراج قرار گرفتند. در این حراج دو اثر از منیر فرمانفرماییان عرضه شد که با قیمت‌های 102,500 و 12,500 پوند فروخته شدند. اثر دیگر بانوی هنر ایران، بهجت صدر نیز با قیمت 96,250 پوند چکش خورد. تابلوی از مسعود عربشاهی هم با قیمت 40,000 پوند فروخته شد.

۴۵ درصد از فروش حراج هنر مدرن و معاصر خاورمیانه کریستیز نیز که اول آبان برگزار شد، نصیب هنر ایران شد. این رویداد که در خانه حراج کریستیز در لندن برگزار شد با فروش کلی 3,108,250 به کار خود خاتمه داد که سهم هنر ایران از این رویداد 1,444,000 پوند بود. رکوردداری آثار این دوره حراج کریستیز به اثر منیر فرمانفرمائیان با رقم 299,250 پوند تعلق گرفت. جایگاه چهارم و پنجم نیز به هنرمندان ایرانی اختصاص داشت. تابلو "8N619VT" فرهاد مشیری با فروش 131,250 پوند و اثر بدون عنوان نصرالله افجه‌ای با فروش 118,750 پوندی در میان گران‌قیمت‌ترین آثار این دوره از حراج کریستیز حضور داشتند.

شاهنامه 9 میلیاردی در چهارمین حراج باران

چهارمین حراج تخصصی خط و خوشنویسی، هنرهای ایرانی و اسلامی باران، با ارائه نود و چهار اثر هنری و اشیا کاربردی ۲۴ آبان در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد و به رکورد فروش ۲۶ میلیاردی دست یافت. در این دوره 94 اثر کهن که قدمت برخی‌شان به بیش از یک قرن می‌رسید و همچنین آثاری از سده دوم هجری قمری تا دوره‌های تیموریه، صفویه، افشاریه، زندیه تا قاجار ارائه شد. گران‌ترین اثر فروخته شده در این حراج پنج برگ از شاهنامه به خط نستعلیق متعلق به دوره تیموری بود که ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان چکش خورد. در رتبه بعدی نقاشی مینیاتور و خط، چهره نواب اکبری بیگم، زوجه پادشاه هندوستان اثر هنرمند هندی مربوط به دوره زندیه قرار گرفت که ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان چکش خورد. پس‌ از آن تابلوی ترجمه متن منشور حقوق بشر کوروش، خوشنویسی و فیروزه‌کوبی روی عقیق اثر حسین نیک‌طلب که میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان فروخته شد. چهارمین اثر گران‌قیمت این حراج، انگشتر آیه‌الکرسی اثر حسین یساول با قلم‌زنی خط محمدجواد رضوی روی حلقه فدیوم بود که ۹۰۰ میلیون تومان فروخته شد. خط نقاشی گلزار اثر حسن زرین‌قلم با ترکیب رنگ‌های طبیعی روی کاغذ دست‌ساز به تاریخ ۱۳۲۱ هجری قمری نیز ۶۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

هفته تصویرگری ۹٨ در خانه هنرمندان ایران

هفته تصویرگری آبان ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در این دوره آثار اعضای انجمن تصویرگران ایران با موضوع "یادداشت‌های روزانه یک تصویرگر" به نمایش گذاشته شد و نمایشگاهی از آثار تصویرگری علی‌اکبر صادقی، کریم نصر و مریم محمودی مقدم منتخبین نشان آبان سال گذشته نیز برپا شد. نمایشگاهی از آثار یکی از هنرمندان قدیمی و پیشکسوت تصویرگری، محمد بهرامی، از دیگر بخش‌های هفته تصویرگری بود.

هشتمین دوره 10 روز با عکاسان 

رویداد 10 روز با عکاسان ایران 8 آذر در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. این رویداد با رویکرد ایده محور برگزار ‌شد و 40 پروژه به نمایش درآمد. هشتمین دوره 10 روز با عکاسان ایران به دبیری اسماعیل عباسی هشتم تا 18 آذرماه ادامه داشت و مهدی مقیم‌نژاد، بهنام صدیقی، رامیار منوچهرزاده و زانیار بلوری شورای هنری این دوره 10 روز با عکاسان بودند.

ششمین دوسالانه سرو نقره‌ای

دوسالانه گرافیک سرو نقره‌ای ۲۲ آذرماه با نمایش آثار حدود ۳۰۰ هنرمند طراح گرافیک در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. بخش مدعو "سرو نقره‌ای" نیز اختصاص به آثار هنرمندان پیشکسوت و فعال گرافیک داشت و آثار 44 هنرمند در بخش‌های مختلف دوسالانه ششم به نمایش گذاشته ‌شد.

سومین جایزه ویستا برگزار شد

بیستم دی‌ماه، ۹ طرح برگزیده ۱۰ هنرمند که به مرحله نهایی سومین جایزه هنر معاصر ویستا راه یافتند در گالری ویستا به نمایش درآمد. در این نمایشگاه که "خط سوم" نام داشت ایده‌های اولدوز نبی‌زاده، ایمان جسمی، ایسا رشید، حمیدرضا آزاد، ساناهین بابا جانیانس، سمیرا رحبانی، شانا عبدالهیان و احسان علیزاده، کلثوم صالحی و هوفر حقیقی ارائه شد. جمعه ۲۷ دی‌ماه در خانه هنرمندان آیین اختتامیه سومین جایزه ویستا برگزار شد و کلثوم صالحی و حمیدرضا آزاد به‌طور مشترک به عنوان برنده ۳۰ میلیون تومانی ایده هنری برتر سال معرفی شدند.

جایزه ورسوس به دوره چهارم رسید

نمایشگاه چهارمین دوره جایزه "ورسوس" ویژه نقاشان زیر 30 سال 4 بهمن در خانه هنرمندان آغاز به کار کرد. محمدمهدی فولادشکن، نازنین قرنجیک و مهسا رحیمی‌نیا به عنوان نفرات اول تا سوم چهارمین دوره ورسوس توسط معصومه مظفری، شهلا حسینی و امیرحسین اعتماد انتخاب شدند.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

جشنواره هنرهای تجسمی فجر 29 بهمن 98 در موسسه صبا آغاز به کار کرد. در این جشنواره حدود ۹۰۰ اثر تجسمی در بخش‌های نقاشی، گرافیک، عکس، مجسمه، سرامیک، خوشنویسی، نگارگری، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور و هنرهای جدید در دو بخش هنرمندان مدعو و مسابقه طوبای زرین به نمایش درآمد.

یادمان سردار شهید قاسم سلیمانی و یادمان جان‌باختگان پرواز 752 هواپیمای اوکراین، بخش‌هایی بودند که هنرمندانی از شاخه‌های مختلف هنرهای تجسمی با آثار خود در آنها شرکت کردند. همچنین بخش دیگری از جشنواره با عنوان "چارخونه" که به حضور استان‌ها در جشنواره اختصاص داشت، پذیرای آثاری از هنرمندان مشهد، زاهدان، زنجان، یاسوج، شهرکرد، بیرجند و گرگان بود. بخش "چارسوی هنر" نیز ویژه گالری‌ها برگزار شد و 38 گالری از تهران و شهرستان‌ها آثاری از هنرمندان خود را به نمایش گذاشتند.

قرار بود که اختتامیه این جشنواره و معرفی برگزیدگان آن روز 5 اسفند برگزار شود، اما شیوع بیماری کرونا و ممنوعیت برگزاری اجتماعات باعث شد که جشنواره هنرهای تجسمی فجر ناتمام بماند و برگزاری اختتامیه جشنواره  به زمانی دیگر موکول شود.

اما بیماری کرونا نه تنها بر جشنواره هنرهای تجسمی فجر که بر همه فعالیت‌های هنری اثرگذار بود. از جمله رویدادهای تجسمی که به شدت تحت‌تأثیر کرونا قرار گرفت، هفدهمین نمایشگاه تصویرسال بود که 2 اسفند در خانه هنرمندان آغاز به کار کرد اما پس از دو روز تعطیل شد. شیوع این بیماری در نخستین روزهای اسفند باعث شد گالری‌ها ابتدا فعالیت‌های خود را تا چند روز لغو کنند و پس از آن با ادامه پیدا کردن شرایط اضطراری، یکی‌یکی بسته شوند. نمایشگاه‌هایی که آغاز به کار کرده بودند، نیمه‌کاره ماندند و افتتاحیه‌هایی که قرار بود برگزار شوند به زمانی نامعلوم موکول شدند.  به این ترتیب جامعه تجسمی سال 98 را در سکوت و سردرگمی به پایان برد.

کلید واژگان
نظرات
شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما

گالری نیان

گالری اینفو

هنرمندان
کلیه حقوق این سایت برای تجسمی آنلاین محفوظ است
با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 85173
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎TajasomiOnline.ir‎, All rights reserved.
Powered by www.dorweb.ir