سرویس‌های خبری
شناسه خبر : 32936
تاریخ انتشار : 1401/06/29 08:40

حراج هفت میلیون دلاری یک برگ از شاهنامه شاه طهماسب | قرآن ۴۵۰ ساله در ساثبیز چکش می‌خوردیک صفحه بسیار ارزشمند و کمیاب از شاهکار جهانی شاهنامه شاه طهماسب در حراجی ماه آینده ساثبیز لندن با رقمی بین ۴.۵ تا هفت میلیون دلار چکش می‌خورد.

به گزارش تجسمی آنلاین در حراج «هنر دنیای اسلام و هند» که ۲۶ اکتبر در ساثبیز لندن برگزار می‌شود، یک برگ از شاهنامه موسوم به شاه طهماسب از گران‌ترین آثار خواهد بود. مدیران ساثبیز برای این صفحه ارزشمند رقم پایه چهار تا شش میلیون پوند (۴.۶ تا ۶.۹ میلیون دلار) در نظر گرفته‌اند و انتظار می‌رود دوستداران هنر ایرانی و اسلامی دست به جیب شوند و رقمی بالاتر برای به دست آوردن آن بپردازند.

حکیم ابوالقاسم فردوسی شاهنامه را بین سال‌های ۹۷۷ تا ۱۰۱۰ میلادی سروده و گفته می‌شود کتاب منظوم زندگی پادشاهان ایران بین ۵۰ تا ۶۰ هزار بیت دارد. برگه‌ای که قرار است کمی بیش از یک ماه دیگر در ساثبیز لندن روی میز برود و چکش حراج بخورد، مربوط به قرن شانزدهم است و کارشناسان معتقدند کار تصویرگری تمام برگ‌های کتاب با هنرنمایی برخی از بهترین هنرمندان آن زمان ایران حدود دو دهه کار برده است.

رکورد پیشین یک اثر هنری مربوط به دنیای اسلام سال ۲۰۱۱ با رقم ۷.۴ میلیون پوند در ساثبیز لند به ثبت رسیده که آن هم یک برگ بسیار نفیس و ارزشمند از شاهنامه شاه طهماسب است و امروز در موزه آقاخان تورنتو در کانادا نگهداری می‌شود. کار نگارش و تصویرگری این شاهنامه به سفارش شاه اسماعیل صفوی آغاز شد و پس از مرگ، پسرش شاه طهماسب این ماموریت را به سرانجام رساند.

از دیگر آثار هنری که حراج «هنر دنیای اسلام و هند» چکش می‌خورد می‌توان به یک جلد قرآن بسیار نفیس مربوط به سال‌های ۱۵۷۵ و ۱۵۷۶ اشاره کرد که کارشناسان ساثبیز برای آن رقم پایه ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار پوند را در نظر گرفته‌اند.

نظرات
شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما


کلیه حقوق این سایت برای تجسمی آنلاین محفوظ است
با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 85173
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎TajasomiOnline.ir‎, All rights reserved.
Powered by www.dorweb.ir